اسلایدر

گلکاری علمی وعملی،باغبانی، گیاهان داروئی - گیاه دیفن باخیا، تکثیر ونگهداری از آن

گلکاری علمی وعملی،باغبانی، گیاهان داروئی

کشاورزی در مشکین شهر،گلکاری ،گیاهان زینتی،گلدانی ،گل بریده،گیاهان مرتعی وداروئی،میوه کاری

درباره من
یونس نعمتی میرک کارشناس ارشد باغبانی-گرایش فیزیولوژی و اصلاح درختان میوه،کارشناس بیمه محصولات باغی شرکت حامیان دشت مشگین شهر ،کارشناس مشاور نظام مهندسی کشاورزی مشگین شهر در پروژه های باغبانی و عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان اردبیل هستم. کلیه خدمات این سایت فی سبیل الله بوده وبا صلوات بر محمد و آل محمد رایگان میباشد.
نويسنده :یونس نعمتی میرک
تاريخ: چهارشنبه نوزدهم مهر ۱۳۹۱ ساعت: 21:14
نام فارسی

دیفن باخیا

دیفن باخیا

نام انگلیسی

Tuftroot

نام تیره

Araceae

نام علمی

Dieffenbachia seguine

گیاهشناسی دیفن باخیا:بومی کشور برزیل بوده،و یک گیاه گرمسیری است. علفی چندساله بوده و متعلق به تیره آراسه میباشد.برگهای زیبا وپهنی دارد. ساقه معمولا بدون انشعاب میباشد.ساقه نرم وآبکی بوده ، برگها به رنگ سبز با لکه های سفید و زرد و رگبرگ اصلی کاملا مشخص است.برگها بسته به نوع رقم پهن و بزرگ و یا کوچک میاشد.برگهای انتهائی مداوما در حال تکثیر میباشد. نامگذاری جنس آن به افتخار پزشک آلمانی به نام Johann Friedrich Dieffenbachمیباشد که در قرن 19 میلادی میزیسته است.مردم بریتانیا نام دیگری به گیاه دیفن باخیا نسبت داده اند و آن Dumb-cane یا عصا لالی میباشد که از اثر ناخوشایند عصاره سمی آن روی دهن و گلو گرفته شده است.دو گونه دیگر از جنس Dieffenbachia نیز در گلکاری حائز اهمیت میباشند که اسامی انها به قرار زیر است:

 Dieffenbachia camille

Dieffenbachia maculata


هدف از پرورش گیاه دیفن باخیا:به خاطر برگهای پهن وزیبای خود به عنوان گیاه گلدانی در اکثر منازل پرورش داده میشوند.


تکثیر گیاه دیفن باخیا:تکثیر به وسیله قلمه صورت میگیرد. برای اینکار برگ انتهائی به همراه 10 سانتی متر از ساقه فوقانی را قطع نموه ودر ماسه شسته به همراه تورب قرار داده و دمای محیط را در 25 درجه سانتی گراد تنظیم میکنند.سپس قلمه های ریشه دار شده را در گلدانهای سبکی که حاوی تورب یا خاک برگ پوسیده است کشت میکنند.بقیه قسمتهای ساقه دیفن باخیا نیز قابل تکثیر مباشد .بطوری که ان را به نحوی برش میدهیم که حداقل دارای یک جوانه یا بیشتر باشد.


دما برای نگهداری دیفن باخیا:معمولا دمای 25 درجه سانتیگراد مناسب میباشد. طالب گلخانه های گرم میباشد.


خاک:دیفن باخیا خاک مرطوب را می پسندد.


نور: دیفن باخیا به نور کمی نیاز دارد وعموما مقاوم به سایه بوده ودر قسمتهای تاریک منازل به خوبی رشد میکند.


آبیاری:آبیاری باید منظم وبه فواصل معینی باسد. ترجیحا فاصله بین ابیاریها طوری باشد که خاک کم کم خشک شود.


مشکلات گیاه دیفن باخیا:در بیشتر رقم ها ،برگهای پائینی به تدریج میریزندو ساقه گیاه حالت لخت به خود میگیرد.و در این صورت گیاه زیبائی خود را از دست میدهد.همچنین گیاه دیفن باخیا در صورت مساعد بودن محیط گل سفید رنگی باز میکند که بسیار بدبو بوده وتحمل ان دشوار است. در این صورت باید گل برش داده شده وبه دور انداخته شود.از مشکلات بعدی آن ایجاد حساسیت گیاه دیفن باخیا در اثر عصاره سمی ان بروی دهان وگلو میباشد.بطور کلی تماس پوست با ان ایجاد مشکلاتی میکند. وباید عموما دور از دسترس کودکان باشند.


بیماری گیاه دیفن باخیا:گیاه دیفن باخیا به بیماری پوسیدگی ساقه حساس است.به طوری که در سال 1360 در گلخانه های کرج هزاران پایه از این گیاه مبتلا به بیماری پوسیدگی ساقه شدند(گلکاری،دکتر احمد خلیق).

کنترل بیماری:برای کنترل این عارضه میتوان بین گلدانها فاصله داده شود تا تهویه بیشتر باشد،دقت در آبیاری و طوری که شاخه وبرگ دیفن باخیا خیس نشود.و محلول پاشی با زینب مفید میباشد.ضد عفونی خاک و بسترهای کشت بویژه گلدانها نیز مهم بوده و توصیه میشود.


گالری عکسهای دیفن باخیا

 
دیفن باخیا دیفن باخیا
دیفن باخیا دیفن باخیا

ابزارک هاي وبلاگ