اسلایدر

گلکاری علمی وعملی،باغبانی، گیاهان داروئی - گیاهشناسی ختمی وخواص داروئی آن

گلکاری علمی وعملی،باغبانی، گیاهان داروئی

کشاورزی در مشکین شهر،گلکاری ،گیاهان زینتی،گلدانی ،گل بریده،گیاهان مرتعی وداروئی،میوه کاری

درباره من
یونس نعمتی میرک کارشناس ارشد باغبانی-گرایش فیزیولوژی و اصلاح درختان میوه،کارشناس بیمه محصولات باغی شرکت حامیان دشت مشگین شهر ،کارشناس مشاور نظام مهندسی کشاورزی مشگین شهر در پروژه های باغبانی و عضو سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان اردبیل هستم. کلیه خدمات این سایت فی سبیل الله بوده وبا صلوات بر محمد و آل محمد رایگان میباشد.
نويسنده :یونس نعمتی میرک
تاريخ: چهارشنبه پنجم مهر ۱۳۹۱ ساعت: 22:24

اللهم صل علی محمد و آل محمد وعجل لولیک الفرج والعافیه و النصر

ختمی مرتعی

نام فارسی

ختمی

نام بومی (مشکین شهر)

ختمی گلی 

نام انگلیسی

holly hock

نام تیره

Malavaceae

نام جنس

Alcea

نام گونه

Rosea

گیاهشناسی ختمی:

گیاه ختمی از تیره پنیرک یا Malvaceae بوده و گیاهانی عمدتا دوساله وچند ساله دارد.دولپه جدا گلبرگ بوده و بصورت علفی یا درختچه ای رشد میکنند.تیره پنیرک در حدود ۱۰۰جنس و ۱۰۰۰گونه گیاه در دنیا دارد.جنس ختمی یا Alcea در حدود ۶۰ گونه در جهان دارد که بیشتر در نواحی مدیترانه ای وجود دارند. در ایران ۳۹ گونه از جنس گیاه ختمی داریم.گیاه ختمی مرتعی دارای گلبرگهای زرد رنگ بوده که بصورت مرتعی در کوهپایه های سبلان ونیز اطراف زمینهای زراعی روستای میرک پراکنده اند.ارتفاع بعضی از آنها به ۳متر نیز میرسد.گل در آنها منظم ، پنتامر ، و دوجنسه یا هرمافرودیت می باشد.گل دارای ۵ عدد گلبرگ بزرگ پرچم به صورت مونادلف برگها بصورت ساده و لب دار و تخمدان دارای برچه های دو حجره ای بوده ودر هر برچه ۱ تخمک بوده  و میوه به حالت شیزوکارپ چندفندقه می باشد.گیاه ختمی به آفتاب کامل نیاز داشته وطالب خاکهای خشک ونیمه خشک است.گلهای آن در تیرماه ومردادماه باز میشوند. آفت اصلی آن زنگار بوده که نقطه های زرد رنگی بروی برگ پدیدار میشود.متاسفانه در بعضی از سایتها جنس وگونه ختمی را به اشتباه معرفی نموده اند که در حقیقت انها نیز مقصر نیستند زیرا جنس وگونه Althea officinalis شباهت زیادی به ختمی دارد که نباید آنرا اشتباه گرفت. ختمی داروئی که در طبیعت رشد می نماید دارای گلبرگهای به رنگ زرد میباشد ولی امروزه به کمک علم اصلاح نباتات تغییراتی زیادی در ژنتیک گیاه ختمی داده اند و واریته های به رنگهای مختلف از ان ایجاد نموده اند که جهت استفاده در فضای سبز یا باغچه ها کاربرد زیادی دارد. در فضای سبز معمولا به عنوان حاشیه کاری از آن استفاده میشود. گلبرگها در گونه های اصلاح شده پر پر بوده وجنبه زینتی دارد تا داروئی. مثالهایی از آن با اسلاید در زیر آورده شده اند:


ختمی سیاه رنگ

ختمی با گلبرگهای ارغوانی  رنگ که کولتیوار نیگرا میباشد(یعنی سیاه رنگ)

Alcea rosea cv. nigra


ختمی با گلبرگهای صورتی

گیاه ختمی با گلبرگهای صورتی که به عنوان گل زینتی در فضای سبز کاشته میشوند.


ختمی با گلبرگهای قرمز

ختمی با گلبرگهای قرمز رنگ


ختمی با گلبرگ سفید

گیاه ختمی با گلبرگهای سفید رنگ


ختمی با گلبرگ سفید با داخل قرمز رنگ

گیاه ختمی با گلبرگهای سفید با داخل قرمز رنگ


ختمی پر پر

گیاه ختمی پرپر با گلبرگهای به رنگ کرمی


گلبرگهای متنوع ختمی

گلبرگهای رنگارنگ ختمی(که بیشتر در مزین سازی مجالس از آن استفاده میشود)


بحث آزاد:

گیاه ختمی معمولا در بین فارسی زبانان به ختمی چینی معروف شده است. بنا به گفته عوام فلسفه نامگذاری آن در میان آذری زبان ها اینست که بدلیل خاصیتهای داروئی زیاد آن ختم گلها می نامند!(یعنی در بین گلها Top است!)

گالری گل ختمی


خواص داروئی گیاه ختمی: قسمت خوراکی گل و دم کرده آن

ختمی چینی به عنوان قابض ، ترمیم کننده جراحات و تسکین کننده اسپاسم کاربرد دارد.گلهای ان مرهم،ملین ، تب بر وقاعده آور است و بصورت خوراکی در درمان قاعدگی دردناک ، بیماریهای مقاربتی ، سرفه ،بیماری های تب دار کاربرد دارد. و گاهی به عنوان افزایش دهنده رشد مو استفاده میشود .گلهای آن در مرحله تمام گل برداشت میگردند و خشک شده وبه صورت دم کرده مورد استفاده قرار میگیرند.

سایر قسمتهای خوراکی گل ختمی:

برگ ، ساقه، ریشه و روغن گل ختمی است.


ورود به سایت گیاهان داروئی مشکین شهر


ابزارک هاي وبلاگ